• Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • +370 638 90009

Pastoliai ir istorija

Pastoliai ir istorija

Šiame skyriuje norėtumėm pateikti ir informaciją apie pastolių evoliuciją, archyvinius tekstus apie pastolius, pastolių istoriją, pastolių idomesnių nuotraukų ant tų pačių istorinių sienų. Kiek tai sėkmingai mums pavyko spręsti Jums.

 

Atspėkite iš kur šis tekstas ir suteiksime 15% nuolaidą jūsų užsakymui.

Pastoliai, laikini pagalbiniai įtaisai statybos arba remonto darbams aukščiau nuo žemės· nei 5 metrai dirbti. Ant jų· dirba darbininkai, sudedamos statybinės medžiagos, darbo įrankiai. Sudaryti iš laikančios konstrukcijos (statramsčių, gembių, rėmų, kabančiųjų konstrukcijų) ir turėklais aptvertų paklotų. Pastolių aukštus jungia kopėčios. Būna surenkamieji ( inventoriniai), naudojami daug kartų, ir vienkarčiai (neinventoriniai), stacionarūs ir kilnojamieji. Daromi iš metalo, rečiau iš medienos. Daugiausia paplitę metaliniai statramstiniai, sudaryti iš unifikuotų vamzdinių elementų. Vamzdiniai statramsčiai si ilginiais ir skersiniais sujungiami atvamzdžiais, specialiomis apkabomis ir sudaro erdvinį karkasą. Prie sienos tvirtinami kabliais. Kai reikia pastolius paaukštinti, statramsčiai suduriami. Kilnojamųjų vamzdinių pastolių paklotas dedamas ant 2 vamzdinių bokštų. Sumontuotus bokštus galima pastumti išilgai pastato lentiniais takais, šaligatviais, sunkesnius – bėgiais. Kabamieji ( styginiai) pastoliai kabinami prie gembinių sijų, pritvirtintų prie viršutinės· perdangos plieninėmis stygomis. Stygos sudarytos iš vamzdžių grandžių sujungtų šarnyrais. Prie stygų pritvirtinti kabliai, ant kurių dedami ilginiai paklotams atremti. Kabamieji pastoliai keliose vietose pritvirtinami prie sienos, kad nesiūbuotų. Styginius pastolius galima naudoti, kai pastato karkasas yra sumontuotas. Gembinių pastolių paklotas laikosi ant gembių, iškištų pro lango angą. Pastato viduje gembės statramsčiais ir spyriais remiamos prie viršutinės ir apatinės perdangos sienos. Gembiniais pastoliais daugiausia naudojamasi remontuojant pastatus, mūrijant karnizus. Mediniai pastoliai paprastai būna rėminiai. Rėmai sukalami iš lentų ir sujungiami įstrižais ryšiais. Prie rėmų tvirtinami ilginiai, ant jų dedami· paklotai.

sfinksasPastatai įspūdingi dydžio buvo statomi seniai, kalbame ir apie 2-3 tūkstančius metų prieš Kristų. Besilankant Egipto senovę menančiame mieste Luksore, teko pamatyti senovės pastolių pirmtakų arba būdų, kaip seniau žmonės pasiekdavo aukštas konstrukcijas. Egipte išskirtumėm keletą istorinių konstrukcijų.

1. Aukštas kolonas senovės egiptiečiai pakeldavo su elementariais kranais kurie rėmėsi daugiau žmonių kiekiu ir primityvia jėga, nors ir gerai apskaičiuota atsvarų sistema. Bet tuomet kai kolonos šventyklose būdavo jau pastatytos, atkreipkite dėmesį į tai, kaip iki šių laikų išsilaikusiais raštais, jos papuoštos jeroglifais, pasakojančiais kaip senovės Egiptas gyveno, legendos, padavimai ir krūva informacijos, kuri ne taip seniai žmonijai dabar gyvenančiai tapo perskaitoma. Būdas pasiekti 20-30 metrų pastatą fasado darbams, butu tikriausiai fasadiniai pastoliai, bet tuo laiku Egiptiečiai naudojosi smeliu. Visa šventykla arba rūmai budavo užpilami smėliu, kurio Egipte pakankamai iki dabar yra, ir vykstant darbams po truputėlį smėlio kiekis budavo nukasamas. Surinkti tokią pagalbinę priemonę iš smėlio ir ją išrinkti objekte trukdavo netrumpai, bet kuomet faraonai galvojo apie amžinybę 20 ar 30 metų juk toksai trumpas laikotarpis. Žodžiu smėlio pastolius galime drąsiai vadinti pirmtakais dabar naudojamų fasadinių pastolių. Nors ir konstrukcija smėlio pastolių nėra patogi, bet iš aukščio taip pat nukristi neįmanoma, nors tai nereiškia, kad senovės Egipte nebuvo traumų.

2. Dabar šiltinimo medžiagas statybininkai paduoda vieni kitiems, šiltinant fasado siena per pastolių konstrukciją, o kaip pasiduodavo statybines medžiagas be šio meto pastolių senovės Egiptiečiai ? Luksore taip pat teko pamatyti tokį senovinį statybinį įrenginį, kurio nepavadinsi tiksliai nei nei moduliniais pastoliais, nei kranu, tai kažkas tarpinio. Ar egiptiečiai statytų karalių miestą Luksorą, ar Cheopso piramidę, jie pradžioje statydavo ir paprasčiausių plytų tarytum nuožulną kylančią į reikiamą aukštį, po to per apvalius medžių rastus užtemdavo pačius statybinius blokus į aukštį. Medžiai buvo naudojami trinčiai sumažinti tarsi ratai, apie kuriuos senovės egiptiečiai galėjo sužinoti iš kaimynų finikiečių. Didėjant sienos aukščiui didėjo ir sienos pakėlimo mechanizmas. Galvojant apie tai, kad dabartiniai moduliniai pastoliai keliami kas 0,5 metro, ši senovinė pakėlimo technologija galėtų būti priskiriama taip pat prie modulinių pastolių senovinio pirmtako.

kinijos.sienaKalbama apie tai, jok didžioji Kinijos sieną bestatant pastoliai taip patbuvo naudojami. Bet kiek teko tuo domėtis tikrų istorinių faktų neradome, tai tik prielaidos, nes patsai statinys reikalavo techninių įrengimų labiau pažengusių nei to meto paprastam namo statymui.

Europoje iki 20 amžiaus pabaigos buvo naudojami pagrinde mediniai pastoliai, vystantis pramonei ir atsiradūs plieno industrijai, metalas pradėjo keisti medį pastolių konstrukcijose. Pirmiausia tai įtakojo didesnį darbo ir medžiagų panaudojimo efektyvumą. Vystantis pramonei medienos Europoje pradėjo stigti. Jei pasižiūretumėm į pietų Kroatiją tai tenais medžio kirtimas 18 amžiaus laivų statybai, kurią naudojo Venecijos miestas, matosi iki dabar.  Plieninės konstrukcijos turėjo privalumą pagrindinį prieš medį tame, jok galimybė plieninius pastolius panaudoti ne vieną kartą pritaikant konstrukciją skirtingiems objektams bei pastolių ilgaamžiskumas lyginant su mediniais analogais. Plieninių pastolių aukščio rekordas yra apie 650 pėdų. Jungtinėse Amerikos valstijose statant didelio aukštingumo objektus pastoliai pirmojoje 20 amžiaus pusėje pradėti intencyviai naudoti. Net garsioji Laisvės statula buvo su pastoliais dažoma bei remontuojama iki šių dienų. Standartizacija pačių pastolių konstrukcijų montavimo buvo pirmą kartą oficialiai atlikta 1982 metais Jungtinėje karalystėje ir tobulinama iki šių dienų.